ANKARA ŞEBEKE SUYU HAKKINDA DUYURU

Son günlerde Ankara şebeke suyunun sağlıksız olduğuna dair paylaşımlar yapılmakta, bu paylaşımları yapan kişilerin de arıtma cihazı satmaya çalışan kişi yada firmaların olduğu tespit edilmektedir. Ankara şebeke suyu, Avrupa'nın en büyük su arıtma tesislerinden biri olan İvedik Su Arıtma Tesislerinde, barajlardan gelen suyun modern arıtma teknolojilerinden konvansiyonel arıtma metotları kullanılarak arıtılması ile Ankara halkına sunulmaktadır.

 Arıtılmış su, Sağlık Bakanlığı'nın İnsan Tüketimi İçin Sular Yönetmeliği, Dünya Sağlık Örgütü'nün Standartları AB ve TS 266 Türk Standartlarına  uygundur. Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ), halkımızın ihtiyacı olan sağlıklı ve yeterli içme-kullanma suyunu temin etmek için çalışmalarını geliştirerek sürdürmektedir. Su kalitesini iyileştirme çalışmalarımız, barajlarda alg kontrolüyle başlamakta, arıtma tesislerinde uygulanan  arıtma prosesleri ve şebekede yapılan kontrollerle devam etmektedir. Her gün arıtma tesislerine gelen ham su ve İçme Suyu Arıtma Tesislerinde arıtılarak şebekeye verilen su, Sağlık Bakanlığı denetimleri haricinde ASKİ Su Kalite Kontrol Laboratuvarlarında kontrol edilmekte ve denetlenmektedir.

Genel Müdürlüğümüz, Ankara’nın çeşitli semtlerinde belirlenen noktalardan alınan şebeke suyu numunelerini analiz etmekte, Sağlık Bakanlığı İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik Değerlerine uygun olduğu ve suyun içilebilir nitelik ve kalitede olduğunun garantisini vermektedir. Günlük olarak yapılan deney sonuçları www.aski.gov.tr web adresimizde yayınlanmaktadır. Bunların dışında abonelerden gelen talepler doğrultusunda da numune alınmakta ve deneyleri yapılarak sonuçları ilgililere bildirilmektedir.