Sincan

Kentte ilk yerleşim merkezinin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, 17. yüzyıl arşiv kayıtlarında Sincan'ın bir köy olarak adına rastlanmaktadır. Yörede 31.12.1982 tarihinde ilk tren istasyonu kurulmuştur. Cumhuriyetin ilk yıllarında 28 evden ibaret küçük bir yerleşim birimi olan yöre, 1956 yılına kadar Etimesgut ilçesine bağlı bir köy olarak kalmıştır. 1956 yılında yörede Belediye teşkilatı kurulur. Bir yıl sonra Yenimahalle ilçe olarak yeniden örgütlenince Etimesgut ilçesinden ayrılmış ve Yenimahalle ilçesine bağlı bir belde haline gelmiştir. 

Yenikent Beldesi: Beldede Zir Vadisi bulunmaktadır. Bir zamanlar 1000 haneden oluşan, çarşısı, camisi, hamamı olan Büyük İstanoz ilçesi, geçimini sof işleyerek sağlamaktaydı. Günümüzde geçimini kısmen tarım ve sebzecilik ile sağlayan bir yerleşim bölgesidir. Yenikent kavun ve karpuzuyla ünlüdür.

Temelli Beldesi: Ankara Eskişehir yolunun 45. kilometresinde yer alan küçük bir beldedir. 1925 yılında Bulgaristan ve Romanya'dan gelen göçmenleri için Atatürk tarafından seçilmiş bir yerleşim alanı olup Cumhuriyet döneminde kurulan ilk planlı köydür. Polatlı ilçesinin ilk kuruluşundaki İki nahiyeden biri olan Samutlu (Temelli) Nahiye Müdürlüğü 1928 yılının Temmuz ayında kurulmuştur. 

Lale Festivali : Günümüzdeki Sincan ilçesi, 1938 yılında 30 hanelik bir köydü. Bu yerleşim yerine Atatürk'ün emri ile Romanya'nın Köseabdi bölgesinden Türkiyeye göç eden 100 hanelik göçmen grubu yerleştirilir. Bu kişiler gelirken beraberlerinde Lale soğanlarını da getirirler. Bu tarihten itibaren de Lale bu yörenin simgesi haline gelir. Bu kültür bitkisi için ilk kez 1971 yılında bir festival düzenlendi ve bu festival daha sonraki yıllarda da devam ederek gelenekselleşti. Lale Festivali büyük bir katılımla yapılır. Festival programı içinde çeşitli kültürel etkinlikler, konserler, sergiler, tiyatrolar, sevgi yürüyüşleri, yanşmalar ve tanıtım programlan yapılmaktadır. Lale bitkisi Nisan ayında çiçek açar, ancak hava muhalefeti nedeniyle Lale Festivali Haziran ayı içinde yapılmaktadır.

 

BİLGİLER    
Şehir Nüfusu    : 497.516 kişi
Yüzölçümü    : 364 km²
Nüfus Yoğunluğu    : -
Rakım    : 855 metre
Koordinatlar    : 39° 57' 33'' K, 32° 34' 36'' D
Posta Kodu    : 06930
Alan Kodu    : 0312
İl Plaka Kodu    : 06


YÖNETİM    
Ülke    : Türkiye
Coğrafi Bölge    : İç Anadolu Bölgesi
İl    : Ankara
Kaymakam    : Salim DEMİR
Belediye Başkanı    : Mustafa TUNAİçerik Ankara Valiliği Web Sitesinden Alınmıştır.