Mamak

Ankara il merkezine 3,5 km. uzaklıkta bulunan Mamak, Çankaya ilçesine bağlı Kayaş, Araplar, Karaağaç, Cireğil ve İmrahor köylerinden oluşan kırsal bir yerleşim alanı idi. Bu köyler zamanla gelişerek birer mahalle haline geldiler. Ankara'nın doğu yönünde giriş kapısı olan Mamak ve civar köyleri, 1930'lu yıllardan 1983 yılına kadar Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı bir semt olarak kaldı. 19.11.1983 tarih ve 2963 sayılı kanunla Çankaya ilçesinden ayrılarak merkez ilçe haline gelmiştir. İlçeye bağlı 3 belediye mevcuttur ve ilçenin 68 adet mahallesi vardır.

Son yıllarda hazırlanan nazım planına göre kentsel dönüşüm projesi içine alman ilçe, şehrin doğu kısmında yer alır. Doğu ve güney yönünde Elmadağ ilçesi, batı yönünde Çankaya ilçesi ve Kuzey yönünde ise Altındağ ilçesi ile çevrilmiştir, ilçe adını " askeri ve sivil yerleşme alanı" anlamına gelen Mamak kelimesinden almıştır. Ancak ilçenin adının ilçede yaşamış olan Ahi Mamak'tan geldiği de söylenmektedir. Nüfus yönüyle Ankara'nın 4. büyük ilçesidir. 

Ankara'nın en yeşil ilçelerinden birisi olan Mamak, Hüseyin Gazi Türbesi, Bayındır Barajı, Elmadağ Kayak Merkezi gibi turist çekim merkezlerine sahiptir. İlçede tipik kara iklimi görülür. Kışlar yağışlı ve soğuk, yazlar kurak ve sıcak geçer, tlçe hudutları içinden Hatip Çayı geçer ve Bayındır Barajı yer alır. Eskiden Mamak Belediyesi hizmet binası olarak kullanılan yapı yenilerek bir Konservatuar haline getirilmiştir. Bu sayede kent kültür ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir altyapı tesisine kavuşmuştur. İlçe'de yer alan 75. yıl Cumhuriyet Anfi Tiyatrosu da kentin kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayan bir tesistir.

İlçenin tabiat varlıkları arasında Mavi Göl ve çeşitli yerlerde hizmete sunulan 180 park, yapay kale ve şelaleler yer alır. Kıbrıs köyü sit alanında bulunan kanyon, mağara ve oyma mezarların yanı sıra, Ortaköy sit alanı, Ankara'nın en yüksek tepesinde bulunan ve tarihi 13. yüzyıla uzanan Hüseyin Gazi Türbesi ve Kayaş Eski Camii turist çekim merkezleri arasında yerlerini alırlar. 

 

BİLGİLER    
Şehir Nüfusu    : 587.565 kişi
Yüzölçümü    : 308 km²
Nüfus Yoğunluğu    : -
Rakım    : 899 metre
Koordinatlar    : 39° 56' 31'' K, 32° 55' 23'' D
Posta Kodu    : 06260
Alan Kodu    : 0312
İl Plaka Kodu    : 06


YÖNETİM    
Ülke    : Türkiye
Coğrafi Bölge    : İç Anadolu Bölgesi
İl    : Ankara
Kaymakam    : Ertuğrul KILIÇ
Belediye Başkanı    : Mesut AKGÜLİçerik Ankara Valiliği Web Sitesinden Alınmıştır.