Kızılcahamam

İlk çağlara kadar uzanan uzun tarihi boyunca ilçe sırayla Yabanabat, Çorba isimlerini, en son olarak da Kızılcahamam ismini almıştır. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinemeyen ilçenin tarihi, Ankara tarihi ile birlikte incelenir. Bölgede bulunan Hitit çağı eserleri ilçenin Milattan önceki devirlerde kurulduğunu göstermektedir. M.Ö 12. yüzyılda Friglerin, Kırmir Çayı boyunca Yabanabat adını verdikleri kenti kurdukları sanılmaktadır. Bu uygarlığın ardından Lidyalılar, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar ve MÖ 333 yılında da Makedonya Kralı Büyük iskender'in bölgede egemenlik kurduğu ilçede bulunan kalıntılardan anlaşılmıştır. 

Bilinen ilk yerleşim merkezi Demirciören köyü olup Yabanabat adıyla anılmıştır. 1285 yılı Salnamesi'nde "Yabanabat" adıyla anılan yerleşim alanı bugünkü Kızılcahamam ilçesidir. İlçe 1296 yılında Ankara Valisi İzzet Paşa tarafından bugünkü Pazar beldesine yerleştirilmiştir. İlçenin Cumhuriyetin ilanına kadar geçen sürede "Çorba" adıyla anıldığı kayıtlardan ve diğer verilerden anlaşılmaktadır.1926 yılında Ankara Valisi Suphi Bey tarafından bugünkü yerine nakledilmiştir. Toprağının kırmızı renkli oluşu ve bölgedeki kaplıcalardan dolayı Kızılcahamam adı verilmiş olan ilçe günümüze kadar bu adla anıla gelmiştir, ilçede her yıl Soğuksu Milli Parkı içinde "Soğuksu Festivali " düzenlenmektedir. 

Ekim ve Kasım aylarında ise hayvan kesimi ile canlı hayvan satışlarının yapıldığı "Çorak Panayırı" düzenlenmektedir. Kızılcahamam, maden suyu yönünden zengindir. Kaplıca suları ile de tanınan ilçede Belediye tarafından işletilen büyük ve küçük kaplıca tesisleri vardır. Kent merkezine 16 kilometre uzaklıkta, Güvem bucağının 2 kilometre batısında Sey Hamamı Kaplıcası yer alır. Bu kaplıcanın şifalı suları; romatizma hastalıktan, eklem ve omurga kireçlenmeleri, dolaşım bozuklukları, lumbago ve siyatik gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır, il içinde en yoğun orman örtüsüne sahip olan ilçedir. Öce içinde yer alan Soğuksu Parkı, yoğun bir nüfus banndıran Ankara için bir akciğer görevi üstlenmektedir. 

İlçe sahip olduğu bu özellikleri ile hem Ankara'dan hem de civar yörelerden gelen insanların dinlendiği, hoşça vakit geçirdiği ender mesire yerlerinden biridir. 

 

BİLGİLER    
Şehir Nüfusu    : 25.767 kişi
Yüzölçümü    : 1.785 km²
Nüfus Yoğunluğu    : -
Rakım    : 975 metre
Koordinatlar    : 40°12'40¨N, 32°14'34¨E
Posta Kodu    : 06840
Alan Kodu    : 0312
İl Plaka Kodu    : 06


YÖNETİM
Ülke    : Türkiye
Coğrafi Bölge    : İç Anadolu Bölgesi
İl    : Ankara
Kaymakam    : Mehmet YILDIZ
Belediye Başkanı    : Muhittin GÜNEYİçerik Ankara Valiliği Web Sitesinden Alınmıştır.