Gölbaşı

İlçenin Selametli, Tulumtaş, Tulumtaş-Ortaçayır Mevkii, Kızılcaşar-Gökçepınar mevkii, Bacılar köyü, Bezirhane Kültepe mevkii, Bezirhane-Kepenekçi ve İncek-Harmantepe mevkilerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü'nce kazılar yapılmıştır. Bu kazılar sonucu Gölbaşı ve çevresinin M.Ö 3, 2 ve 1. bin yıllarında Erken Bronz, Hitit, Frig, Tunç Çağı, Roma ve Bizans dönemlerinde iskân alanı olduğu ortaya çıkmıştır.

Kayı beylerinin Söğüt ilçesine gitmeden önceki yerleşim alanı Gölbaşı ilçesidir. Beynam, Karaoğlan, Karaali ve Oğulbey bu dönemdeki yerleşim alanlarıdır. 1402 yılında yapılan Ankara savaşında Timur fillerini Gölbaşı yöresindeki ormanlarda saklamıştır. Üçe Mogan gölü çevresinde yer aldığı için Gölbaşı adını almıştır. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi sınırlan içine alınmıştır. Yapılan kazı ve araştırmalarda bölgede ilk Tunç Çağı, Hitit İmparatorluğu dönemi ile Roma-Bizans dönemlerine ait buluntulara rastlanmıştır. Bu küçük yerleşim alanlan arasında kuzeybatı yönünde Ahlathbel ve Taşpınar, güneybatı yönünde Gökçehöyük, güneydoğu yönünde Karaoğlan köyleri ile güney yönünde Selametli beldesi, doğu yönünde ise Yurtbeyi köyü sayılabilir. Bu küçük yerleşim birimlerinden Selametli, Gökçehöyük ve Bezirhane köylerinde İlk Tunç Çağına ait höyük ve kalıntılar, Taşpınar köyünde Roma dönemi mezarlık ve sütun başları, Karaoğlan köyünde Bizans dönemine ait sikkeler ve kalıntılar, Yurtbeyi ve Karaoğlan köylerinde ise Erken Hıristiyanlık dönemine ait kilise kalıntıları bulunmuştur. Kent yakınında yer alan önemli bir ören yeri ise Tulumtaş mağarasıdır. İlçenin doğal varlıkları arasında yer alan ve henüz ziyarete açılmamış olan bu mağara, ilçenin turizmine büyük katkı sağlayabilecek bir potansiyele sahiptir. Bu mağara ve çevresi 1. derece sit alanı ilan edilmiştir. 

Gölbaşı ilçesi ilin mesire, sayfiye, turizm ve sanayi bölgesi durumundadır. Mogan Parkı ve Gölü ile Eymir Gölü, doğal güzellikleri, temiz havası ve balık üretimleri ile ilçenin turizmine katkı sağlamaktadır.

 

BİLGİLER    
Şehir Nüfusu    : 118.346 kişi
Yüzölçümü    : 1.810 km²
Nüfus Yoğunluğu    : -
Rakım    : 974 metre
Koordinatlar    : -
Posta Kodu    : 06830
Alan Kodu    : 0312
İl Plaka Kodu    : 06


YÖNETİM
Ülke    : Türkiye
Coğrafi Bölge    : İç Anadolu Bölgesi
İl    : Ankara
Kaymakam    : Şahin ASLAN
Belediye Başkanı    : Fatih DURUAYİçerik Ankara Valiliği Web Sitesinden Alınmıştır.