ANKARA MERKEZİ ATIK SU ARITMA TESİSİ, ‘İLERİ BİYOLOJİK’ ARITMA TESİSİ OLACAK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yönetiminde belediye ve bağlı kuruluşu Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ), Başkentin yıllarca ihmal edilen sorunlarını tek tek ele alarak çözüyor. ASKİ, son olarak Sincan ilçesi Tatlar köyünde yer alan Ankara Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili önemli bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

ASKİ, arıtılmış su deşarj yeri Ankara Çayı, nihai deşarj yeri ise Sakarya Nehri olan Ankara Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi’ni (Tatlar Atık Su Arıtma Tesisi) 2040 yılı ihtiyacını karşılayacak şekilde ‘İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne dönüştürmek için harekete geçti.

Çalışma kapsamında uluslararası finans kuruluş temsilcileri ile görüşülürken projenin hayata geçirilmesi ile Ankara Çayı ve Sakarya Havzası çevre kirliliğine karşı daha iyi korunacak. Ayrıca Ankara’da yüzeysel su kalitesinin iyileştirilmesini sağlayacak proje, İstanbul’un içme su kaynağını da olumlu etkileyecek.

 

BAŞKAN YAVAŞ, IFC VE AFD YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Tatlar Atık Su Arıtma Tesisi’nin biyolojik arıtma tesisine dönüştürülmesi çalışmaları kapsamında; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yatırımı finanse etmeyi kabul eden Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yetkilileri ile bir araya geldi.

7 Haziran 2023 tarihinde ASKİ’de gerçekleştirilen toplantıda ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Serhat Taşkınsu ve ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ercan, ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Oktay Başkaya, IFC ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) yetkilileri toplantı yaptı. Toplantıda Ercan, ASKİ’nin planve stratejisine ilişkin bir sunum yaptı.  8 Haziran 2023’te IFC uzmanlarına tesis üniteleri gezdirildi, Gökler ve Tatlar köyü muhtarları ile görüşüldü. 9 Haziran tarihinde ise yine toplantı yapılarak tesisin planlanan prosesleritartışılırken bununla birlikte insan kaynakları, iş sağlığı ve güvenliği, sosyal ve çevresel hususlar açısından ASKİ ve IFC uyumluluğu değerlendirildi.

Projenin tamamlanması ile 2040’ta tesisin kapasitesi 1.3 milyon m³/gün olacak ve Tatlar Atık Su Arıtma Tesisi artık “İleri Biyolojik Arıtma Tesisi” olarak hizmet verecek.

Haber Fotoğrafları