ASKİ GÖLBAŞI İÇME SUYU ANA İSALE HATTINI YENİLİYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, Gölbaşı ilçesinde 6 mahalleyi besleyen içme suyu ana isale hattında yenileme çalışmalarına başladı. Artan hobi bahçeleri ve yapılaşma nedeniyle su problemi yaşayan bölge halkına rahat bir nefes aldıracak hat çalışmalarını yerinde inceleyen ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Su problemi büyük ölçüde ortadan kalkacak” dedi. Yenilenen hattın dışında 3 bin metreküp kapasiteli su deposu çalışmalarına da başlanacak.

ASKİ, ÇEVREGÖL PARLEMENT SİTESİ'NİN SU SORUNUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURUYOR

ASKİ, ÇEVREGÖL PARLEMENT SİTESİ’NİN 25 YILLIK SU SORUNUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURUYOR Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Gölbaşı İlçesi Tulumtaş Mahallesi’nde yer alan Çevregöl Parlement Sitesi’nin yaklaşık 25 yıldır çözüm bekleyen su sorununun giderilmesi için çalışmaları son aşamaya getirdi. Sitedeki, içme suyu ve atık su (kanalizasyon) sorununu çözmek için çalışmaları yoğun bir şekilde sürdüren ASKİ yetkilileri, problemin ağustos ayı içinde çözüme kavuşturulacağı müjdesini verdiler.

ASKİ’DEN BARAJLARDA ALG PATLAMASINI ÖNLEMEK İÇİN YOĞUN MÜCADELE

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Başkent Ankara’ya içme ve kullanma suyu sağlayan barajlarda alg (su yosunu) patlamasını önlemek için yoğun mücadele yürütüyor. Koku ve tadı bozarak suyun kalitesini tehdit eden, insan ve çevre sağlığına zarar veren mavi-yeşil alglerin (siyanobakteriler) artışını engellemek için Ankara barajlarında düzenli şekilde algisit uygulaması yapılıyor.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KURBAN BAYRAM’INA HAZIR

Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı öncesi tüm hazırlıklarını tamamladı. Bayram nedeniyle Ankara Zabıtası gıda denetimlerini artırırken, Başkent 153, Ankara İtfaiyesi ve ASKİ ekipleri 7/24 mesai yapacak. Sağlık İşleri Daire Başkanlığı kurban kesim alanlarında dezenfeksiyon ve ilaçlama çalışmaları gerçekleştirecek. Hijyen çadırlarının kurulduğu ve temizlik çalışmalarının yapıldığı mezarlıklara EGO ring seferleri düzenleyecek. Yolcu yoğunluğu nedeniyle AŞTİ’de güvenlik ve hijyen önlemleri sıklaştırılırken, Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekipleri de kent genelinde bayram öncesinde başladığı ilaçlı temizlik çalışmalarına bayram boyunca devam edecek. Halk Ekmek Satış Mağazaları ile Halk Ekmek Büfeleri ise bayramın 1. günü kapalı olacak.

ASKİ KURBAN ATIKLARI İÇİN UYARDI

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurban atıklarının kanalizasyon hatlarına, dere yataklarına ve mazgallara atılmaması konusunda Başkentlilere uyarılarda bulundu.

ASKİ’DEN ABONELERE UYARI

ASKİ Genel Müdürlüğü, sahte fatura ödeme siteleri ve hesaplarına karşı aboneleri uyardı. ASKİ dolandırıcılara karşı dikkatli olunmasını isteyerek; “onlineislem.aski.gov.tr” adresi ile anlaşmalı bankalar ve kioksların dışında başka hiçbir firma ve kurumla ödeme anlaşmasının bulunmadığını bildirdi.

ASKİ’DE ŞEFFAF DÖNEM

ASKİ Genel Müdürlüğü, hesap verebilirlik ve saydamlık anlayışı ile vatandaşların yapılan tüm çalışmaları yakından takip edebilmesi için el broşürleri hazırladı. ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Öztürk, “Şeffaf bir ASKİ adıyla çıkarttığımız broşürde ASKİ’nin bir yıl süresince neler yaptığını, yapamadıklarını ve nedenlerini tek tek anlattık” dedi.

ASKİ’DEN DİJİTAL ORTAMDA AYLIK BÜLTEN: “BİR DAMLA”

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü dijital ortamda bülten hazırladı. ‘Bir Damla’ adlı ilk bülten www.aski.gov.tr adresinde elektronik ortamda aylık olarak yayımlanacak. ASKİ’nin altyapı çalışmalarından projelerine, güncel analiz sonuçlarından köşe yazılarına kadar birçok bölümün yer aldığı bülten görme engelli vatandaşlar için de seslendirildi. ASKİ tarafından çıkarılan ilk e-bülten nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da su israfı konusunda vatandaşları uyardı.

ASKİ’ DE ÖNCELİK BAŞKENTLİNİN SAĞLIĞI

Ankara Su Ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, koronavirüs tedbirleri kapsamında oluşabilecek risklere karşı yeni önlemleri hayata geçirdi. Abonelik işlemleri nedeniyle ASKİ’ye gelen vatandaşları hem sıcak havadan korumak hem de bina içinde kalabalık ortam oluşmasını engellemek için bina dışında bekleme çadırları kurdu. ASKİ’ye gelen vatandaşlara çay, su ve kolonya ikramında da bulunuluyor.

ETİMESGUT, SİNCAN VE YENİMAHALLE’DE SU KESİNTİSİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın talimatıyla Etimesgut İstasyon Caddesi'ndeki trafik sorununu çözüme kavuşturmak için Türk Kızılayı Caddesi’nde başlayan köprülü kavşak yapım çalışmaları kapsamında ASKİ de altyapı çalışmalarını hızlandırdı. ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda, içme suyu ana iletim hattında yapılacak deplase çalışmaları nedeniyle, 14 Temmuz 2020 Salı günü saat 01.00’dan 15 Temmuz 2020 Çarşamba günü saat 01.00’a kadar 24 saat süreyle Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle ilçelerinin bazı bölgelerinde su kesintisi uygulanacak.

POLATLI VE GÖLBAŞILI MUHTARLARDAN BAŞKAN YAVAŞ’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Polatlı, Beypazarı ve Gölbaşı ilçelerinin mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Muhtarlar, Polatlı’nın içme suyu sorununu çözüme kavuşturacak kredi talebinin Meclis’te kabul edilmesi için uzun süredir çaba gösteren Başkan Yavaş’a teşekkür etti. Kent yönetiminde önceliği toplum sağlığı ve acil olan yatırımlara vereceklerini belirten Başkan Yavaş, “Görev süremiz bitmeden tüm hemşehrilerimizin sorunlarını çözeceğiz” dedi.

BAŞKAN YAVAŞ’IN ISRARI SONUÇ VERDİ: POLATLI TEMİZ VE KESİNTİSİZ SUYA KAVUŞUYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’in altyapı sorunlarının çözümü için ASKİ’nin kredi yoluyla borçlandırılması talebini sık sık Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine taşıdı. Muhalefetin oylarıyla yaklaşık bir yıldır reddedilen ve ertelenen kredi talebi Temmuz ayı Belediye Meclis Toplantısı gündemine bir kez daha geldi. Başkan Yavaş’ın ısrarı sonuç verdi ve ASKİ’ye 472 milyon TL kredi kullandırma talebi Büyükşehir Belediye Meclisinde oy birliği ile kabul edildi. Başkan Yavaş, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuru ile “Polatlı halkına müjde olsun. İhaleyi Polatlı’da tek seferde yapacağız. İnşallah Polatlı’daki su problemini bitireceğiz” dedi.

NALLIHAN VE AYAŞ İLÇELERİNDE DE ASBESTLİ BORULAR DEĞİŞİYOR

Başkent Ankara’da asbestli boruların acilen değiştirilmesi için kendi öz kaynaklarıyla çalışma başlatan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Nallıhan ve Ayaş ilçelerindeki asbestli boruların değişimi için ihaleye çıktı. İki ilçe için yapılan ihaleye 48 firma katıldı.

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN YAPILAN İHALEYE REKOR BAŞVURU

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent’teki asbestli boruların değişimi için ilk adımı attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın acil olarak değiştirilmesi uyarısında bulunarak kredi temini için Belediye Meclisi gündemine taşıdığı ancak reddedilen asbestli borular ASKİ’nin kendi öz kaynaklarıyla değiştirilecek. ASKİ Genel Müdürlüğü bu kapsamda ilk ihaleye Polatlı ve Beypazarı ilçesindeki asbestli boruların değişimi için çıktı. Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları, ABB TV ve Youtube kanalında canlı olarak yayınlanan ihaleye 57 firma katıldı.

ASKİ, KEÇİÖREN’DE TAŞKIN SORUNLARINI ÇÖZÜYOR

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) su taşkınlarıyla mücadele kapsamında başlattığı altyapı yenileme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Keçiören Kamil Ocak Sokak’ta su taşkınlarına neden olan hatalı bağlantı sorununu çözdüklerini, yeni hat ve yağmur suyu deşarjının Ankara Çayı’na verildiğini açıkladı.

ANKARA’NIN GELECEK 30 YILLIK SU YÖNETİMİ MASTER PLANI HAZIRLANIYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’in gelecek 30 yıllık su yönetiminin yol haritasını çizecek “İçme Suyu, Atık Su ve Yağmur Suyu Yönetimi Master Planı” için ASKİ’de düzenlenen toplantıya katıldı. Kentin altyapı eksikliklerini anlatan Başkan Yavaş, “Bir köyde kanalizasyon açıktan akarken, insanlar musluktan su içemezken dinozorları buraya yığmanın anlamı var mı?” dedi.

ASKİ’DEN SELİN VURDUĞU KALECİK VE ÇUBUK’A HIZLI MÜDAHALE

Başkent genelinde başlattığı altyapı çalışmalarına hız kesmeden devam eden ASKİ Genel Müdürlüğü, merkez ve çevre ilçelerde şiddetli yağış sonrası meydana gelen sel ve su taşkınları nedeniyle yaşanan sorunlara anında müdahale ediyor. Son olarak yağışın etkilediği Kalecik ve Çubuk Çavundur Mahallesi’nde incelemelerde bulunan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Bölge halkının yıllardır süren ve şiddetli yağışla birlikte ortaya çıkan altyapı sorunlarına en kısa sürede çözüm üretmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz” dedi.

BASIN AÇIKLAMASI

23 Haziran 2020 tarihli Hürriyet Gazetesi Ankara ilavesinde yer alan haberde Çamlıdere Belediye Başkanı Sayın Hazım Caner Can, Gerede Tüneli’nin çıkışına yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali için “Doğaya zarar verir. İçme suyunun kalitesini düşürür” ifadelerini kullanmıştır.

ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALE TARİHİ BELLİ OLDU

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın yaklaşık bir sene önce Belediye Meclisinde acil yapılması gerektiği için kredi talebinde bulunduğu ancak reddedilen altyapı işleri için ilk adım atılıyor. Altyapı çalışmaları arasında yer alan asbestli boruların değişmesi için temmuz ayında ihaleye çıkacak olan ASKİ Genel Müdürlüğü, yıllardır ihmal edilen şebeke hattının ilk etapta 186 kilometrelik yapımını kendi öz kaynaklarıyla yenileyecek. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Hedefimiz bir yıl içinde asbestli boruların tamamını değiştirmek” dedi.

Basın Açıklaması

Son günlerde yaşanan yoğun yağış nedeniyle Ankara’da baskınlardan kaynaklı hasarlar meydana gelmiştir. Ekiplerimiz vatandaşlarımızdan gelen başvurular üzerine ivedilikle olay yerine ulaşmış, anında müdahale ile Ankara’mızın dört bir yanındaki ev ve iş yerlerindeki olumsuzlukları gidermek adına çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Çalışmalarımız 24 saat esaslı olarak devam etmektedir.

ASKİ DE SAĞANAK YAĞIŞ ALARMI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te etkili olan şiddetli yağış nedeniyle su tahliyesinden temizliğe kadar çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. ASKİ ekipleri olası sel baskınlarını engellemek amacıyla Başkent’in 40 noktasında eş zamanlı çalışırken, müdahale edilen bölgelerde incelemelerde bulunan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “25 yıldır yenilenmeyen altyapı yatırımları için acil kaynak yaratılması gerekiyor” dedi.

ASKİ HOBİ BAHÇELERİ İÇİN “SU TASARRUFU” UYARISI

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, şehir şebeke suyunun hobi bahçelerinde yüzde 80 sulama amaçlı kullanıldığını belirterek, “Yağışların az olduğu yaz aylarında su sıkıntısı yaşanmaması için hobi bahçeleri yağmur suyu sarnıcı veya damlama sulama sistemi kullanılarak sulanmalı” dedi.

ASKİ KEÇİÖREN GAZELLER CADDESİ’NİN SU BASKINLARI ÇİLESİNE SON VERİYOR

Başkent genelinde kapsamlı bir altyapı hamlesi başlatan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, zamanında yağmur suyu hattı yapılmadığı için atık su hattına giren yüzey sularının yol açtığı su baskınlarının yaşandığı Keçiören Kuşcağız Mahallesi Gazeller Caddesi’ne neşter vurdu. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Şikâyet ve olumsuzlukları bertaraf etmek amacıyla bölgeye toplam 2 bin metre atık su ve yağmur suyu hattı yapıyoruz. Caddenin yıllardır devam eden sorunu çözülüyor” dedi.

ASKİ ASBESTLİ BORULARIN DEĞİŞİMİ İÇİN İHALEYE ÇIKIYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, asbestli boruların değişimi için ilk adımı attı. 13 ilçede toplam 220 kilometrelik asbestli boruların değişimi için ihaleye çıkma kararı alan ASKİ Genel Müdürlüğü, ilk etapta Polatlı ve Beypazarı ilçesindeki boruların değişimini gerçekleştirecek. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Başkent’in 40 yıllık kanayan yarası olan asbestli boruların tamamını bir yıl içinde değiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

ASKİ’DEN HASTANE BÖLGESİNİN ALTYAPI SORUNUNA NEŞTER

ASKİ Genel Müdürlüğü Başkent’teki hastanelerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde içme suyu, atık su ve yağmur suyu yenileme çalışmalarını hızlandırdı. Aralarında Hacettepe, Yüksek İhtisas ve İbn-i Sina Hastanelerinin olduğu Kızılay Sokak’ta toplam 600 metre yeni hat imalatına başlandı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Ekonomik ömrünü tamamlayan bu hatlar sık sık arızalanıyordu. 5 ayrı noktada da fiziki su kaçağı tespit ettik. Bunları hızlı şekilde çözeceğiz” dedi.

BAŞKAN YAVAŞ TAN YENİ KAMPANYA : 6 MİLYON TEK YÜREK BAYRAM ETSİN

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Dayanışma için 6 milyon tek yürek” kampanyası toplumun geniş kesimlerinden karşılık buldu. “İyilik bulaşıcıdır” anlayışı ile “Veresiye Defteri Kapatma” ve “İftar Ver” kampanyasından sonra toplumsal dayanışma çağrısını bir adım daha ileriye taşıyan Başkan Yavaş, Ramazan Bayramı öncesi yeni bir kampanya başlattı. “Kurduğumuz gönül köprüleri sayesinde bereketi paylaşalım. Ankara’mızda bayram sevincini tatmayan hiçbir hane kalmasın” sözleriyle sosyal medya hesapları üzerinden vatandaşlara seslenen Başkan Yavaş, “6 Milyon Tek Yürek Bayram Etsin” adlı kampanya ile ‘Su Ver’, ‘Bilet Ver’ ve ‘El Ver’ diyerek hayırseverlere destek çağrısında bulundu.

ASKİ BAŞKENT İN MASTER PLANI İÇİN İLK ADIMI ATTI

ASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, BAŞKENT’İN 30 YILLIK (2024-2054) SU YÖNETİMİNDE YOL HARİTASI OLACAK “İÇME SUYU, ATIK SU VE YAĞMUR SUYU MASTER PLANI”NI HAYATA GEÇİRİYOR ASKİ’nin Başkent’in 2024-2054 yıllarını kapsayan içme suyu, atık su ve yağmur suyu yönetimi master planı için protokol imzalandı. Sosyal mesafenin korunduğu protokol imza törenine katılan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Master planı projesiyle Ankara’mızın 30 yıl içinde yapacağı çalışmalara ışık tutulacak” dedi.

Polatlı ya Kesintisiz İçme Suyu Projesi Adım Adım İlerliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, artan şikayetler üzerine uzun süredir içme suyu kesintisi yaşayan Polatlı halkının sorununa neşter vurdu. Başkan Yavaş, uzun süre su kesintilerine neden olan hat üzerindeki vanaların yenilenmesi talimatını verdi. ASKİ, Yüzükbaşı Mevkii’nden Polatlı’ya su sağlayan ana iletim hattı üzerindeki çalışmaları hızlandırırken, ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, 65 kilometrelik ana iletim hattı üzerinde yapımı devam eden tahliye vanaları ile yenilenen vantuz imalatlarını yerinde inceledi.

POLATLI İÇME SUYU HATTINA NEŞTER

ASKİ Genel Müdürlüğü, Yüzükbaşı Mevkii’nden Polatlı’ya içme suyu sağlayan ana iletim hattı üzerinde gerçekleştirdiği yeni vana imalatlarının yanı sıra mevcut vanaları da yenilemeye başladı

ASKİ SPOR’DAN ASKİ GENEL MÜDÜRÜ ERDOĞAN ÖZTÜRK’E ZİYARET

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü sporcuları, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk’ü makamında ziyaret etti. Aralarında Milli güreşçi Rıza Kayaalp’in de hazır bulunduğu ziyarette Öztürk, ”Çok güzel bir tablo var şu an. Bu manzarayı görünce insanın göğsü kabarıyor. ASKİ’li olmak bir ayrıcalık arkadaşlar. Sizler de bunun en güzel temsilcilerisiniz” dedi.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk Çalışmaları Yerinde Denetledi

Son 10 yıldır kontrolsüz ve izinsiz şekilde Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ne atılan hafriyat yığınlarının neden olduğu göçük sonrası zarar gören ana kolektör hattının yapım ve onarım çalışmalarını yerinde inceleyen ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Ekiplerimiz özverili ve hızlı çalışıyor. En geç 2 hafta içinde yapım çalışmalarını tamamlayacağız” dedi.

ANKARA ŞEBEKE SUYU HAKKINDA DUYURU

Genel Müdürlüğümüz, Ankara’nın çeşitli semtlerinde belirlenen noktalardan alınan şebeke suyu numunelerini analiz etmekte, Sağlık Bakanlığı İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik Değerlerine uygun olduğu ve suyun içilebilir nitelik ve kalitede olduğunun garantisini vermektedir.

SU KAYIPLARI İLE MÜCADELE EDİYORUZ.

Dünyamızda milyarlarca insan coğrafi veya ekonomik sebeplerden dolayı temiz içme suyuna erişememektedir. Su kaynaklarının iyi korunması ve verimli kullanılması, hayati önem taşımaktadır.

Güdül İlçesi Muhtarlar Toplantısı

Genel Müdürlüğümüz, Güdül İlçemizde geçen yıldan bu yıla kadar yaptıklarımızı paylaşmak ve talepleri değerlendirmek üzere Güdül Kaymakamı Doğan DİNÇ, Güdül Belediye Başkanı Muzaffer YALÇIN ve 31 mahalle muhtarı ile halk eğitim merkezinde bir araya geldi.

Sularımız Kaynağında Korunuyor

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) tarafından, 6 Ağustos 2019 tarihinde yayınlanan değerlendirme raporunda dünya genelinde değişik düzeylerde su stresi yaşandığı ve ülkemizin de 32. sırada olduğu belirtilmiştir.

ASKİ’de Bayramlaşma Heyecanı

2018 yılından beri geleneksel hale getirdiğimiz bayramlaşma törenini 19.08.2019 Pazartesi günü gerçekleştirdik. Genel Müdürümüz Prof. Dr. Cumali KINACI‘nın izinli olması nedeniyle katılamadığı törene , Genel Müdür Yardımcılarımız ve Yönetim Kurulu üyemiz teşrif etmişlerdir.

Kurban Atıkları Temizliği

Kurban Bayramı öncesi Genel Müdürlüğü’müzün dere yataklarına kurban atığı atılmaması yönünde yaptığı uyarıları dikkate almayan bazı vatandaşların, kestikleri hayvanların atıklarını Ankara Çayı’na attığı ortaya çıktı.

Bilim Felsefesi Konulu Söyleşi

ASKİ konferans salonunda gerçekleştirilen söyleşiye ASKİ genel müdür yardımcıları, özel kalem müdürü, daire başkanları ve personel katıldı.