CANLI HATTAN BRANŞMAN ALINIRKEN ARTIK SU KESİNTİSİ OLMAYACAK: ASKİ’DE ‘HOT TAPPİNG’ UYGULAMASI

ASKİ Genel Müdürlüğü, su kesintilerinin önüne geçmek amaçlı “Hot Tapping” adlı cihazı bünyesine kattı. Cihaz, içme suyu ana isale hattından başka bir bölgeye bağlantı alınması durumunda su kesintisine gerek duyulmadan işlemin yapılmasını sağlıyor. Böylece canlı hattan branşman alınırken bugüne kadar zorunlu uygulanan su kesintileri de son bulacak.

ASKİ’DEN PERSONELE “COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİNİN KULLANIMI EĞİTİMİ”

Amerikan Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) iş birliği ile “ASKİ’nin Dijital Dönüşümü” projesini hayata geçirerek kurumun 30 yıllık bilişim altyapısını modernize etmeye hazırlanan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, ilgili personeli için “Coğrafi Bilgi Sisteminin Kullanımı Eğitimi” düzenledi. Eğitimde konuşan ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, birçok ilçede 2019 yılı öncesi imalatların neredeyse sisteme hiç girilmediğini belirterek, “Coğrafi Bilgi Sistemi’nin etkin kullanımı ve bu yönde yapılan eğitimler, ASKİ’nin kurumsal yapısı açısından çok önem arz ediyor. Bu eğitim kurumun eli ayağı olacak” dedi.

ASKİ ANKARA ÇAYI’NI TEMİZLİYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, çevre kirliliğinin önlenmesi ve düzenli akışın sağlanması amacıyla Ankara Çayı’nda temizlik çalışması yürütüyor. ASKİ ekipleri, 3 aydır sürdürülen çalışmalar kapsamında şu ana kadar 170 bin ton malzeme temizledi.

KEÇİÖREN FATİH VE CUMHURİYET CADDELERİNDE YAŞANAN SEL MANZARASI SON BULUYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, yoğun yağışlarda Keçiören Belediyesi önünde yaşanan sel taşkınlarını ortadan kaldırmak için düğmeye bastı. 2013 yılında gerçekleştirilen Çubuk Çayı ıslah çalışmaları sırasında yağmur suyu hattının çaya deşarj kısmının tahrip edilmesinden kaynaklanan sorun, ASKİ ekiplerinin çalışması sonucu giderildi.

ASKİ, İVEDİK İÇME SUYU ARITMA TESİSİ’NİN KAPASİTESİNİ ARTIRIYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin en büyük su arıtma tesisi olan ve Başkent’e su sağlayan İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin kapasitesini artırma çalışmalarını sürdürüyor. Tesis, yapımı planlanan 4’üncü etabın devreye girmesiyle, günde 2 milyon 256 bin metreküp suyu arıtabilecek.

İÇME SUYU KALİTESİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

ASKİ Genel Müdürlüğümüz, 25 bin 634 kilometrekare hizmet alanında, Ankara kent merkezinde 9, kentsel ve kırsal bölgede 16 olmak üzere toplam 25 ilçe bin 425 mahalleye sağlıklı ve kesintisiz içme suyu temini ile çevreye duyarlı bir şekilde atık su ve yağmur suyunun toplanması ve bertaraf edilmesi hizmetlerini yürütmektedir.

ASKİ’DEN BAŞKENT GENELİNDE KAPSAMLI IZGARA TEMİZLİĞİ

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, kum, çakıl, yaprak, dökülen yağ ya da bebek bezi gibi maddeler ile tıkanan ızgaralar nedeniyle yaşanabilecek sel ve su taşkınlarının önüne geçmek için Başkent genelinde kapsamlı bir temizlik çalışması başlattı.

ANKARA BÜYÜKŞEHİRDEN BAŞKENTİN ALTYAPISINA DEV YATIRIM

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yıllarca ihmal edilen su ve kanalizasyon sorunlarını çözmek için altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Başkentte çevre ve merkez ilçelerde altyapının modernizasyonunu ve güçlendirilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar sürdürülüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, görev süresince tamamlanan ve çalışmaları devam eden altyapı çalışmalarını sosyal medya hesaplarından duyurdu.

ASKİ’DEN GÖKSU VE SUSUZ MAHALLELERİNE YATIRIM: 2. İNÖNÜ VE HİSAR CADDESİ’NİN SEL SORUNU TARİH OLACAK

ASKİ Genel Müdürlüğü, Etimesgut ilçesi Göksu Mahallesi ile Yenimahalle ilçesi Susuz Mahallesi’ne 2 bin 116 metre yağmur suyu hattı inşa etmek için çalışma başlattı. Çalışma birbirine çok yakın olan Etimesgut sınırındaki 2. İnönü Caddesi ve Yenimahalle’deki Hisar Caddesi’nde 7 yıldır devam eden sel ve taşkın sorununu çözecek.

DERE YATAĞININ ÜZERİNE BULVAR YAPILMIŞTI: ELEKTROKENT BÖLGESİNDE ALTYAPIYA NEŞTER

ASKİ Genel Müdürlüğü’nün, Yenimahalle ilçesi İvedik OSB içerisinde yer alan Elektrokent-2 Sitesi ve çevresinde yaklaşık 10 yıldır yaşanan sel ve su baskınlarını önlemek için başlattığı çalışmalarda sona gelindi. Ergazi Deresi’nde başlanan çalışmalar sonucunda yaklaşık 4 bin 500 metrelik atık su kollektör hattı ve 1100 metrelik büyük çaplı prefabrik baks imalatı tamamlanarak bölge halkının hizmetine sunuldu.

ASKİ YAPI KALİTE KONTROL LABORATUVARI’NIN TÜRKAK SERTİFİKASI GENİŞLETİLDİ

Uluslararası geçerliliği bulunan Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) geçen yıl akredite olan ASKİ Genel Müdürlüğü Yapı Kalite Kontrol Laboratuvarı, bu yıl kapsam genişletme başvurusunda bulundu. Sertifikası revize edilen laboratuvar, artık polietilen (termoplastik) boruların iç basınç testleri ile beton-betonarme boruların tepe yükü basınç testlerini de bünyesinde yapabilecek.

ASKİ SU BASKINLARINA KARŞI AKARSU VE DERE YATAKLARINI ISLAH EDİYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, yağışlar sonrası meydana gelebilecek su baskınlarının neden olabileceği can kayıpları ve maddi zararları önlemek için Başkent genelinde çalışmalarını sürdürüyor. Akarsu ve dere yataklarının ıslah çalışmalarına devam eden ekipler, çalışmalarını hemen hemen her yağmurda su baskınlarının meydana geldiği Çankaya ilçesine bağlı Dikmen Deresi, İncesu Deresi ile Yenimahalle ilçesi Varlık Mahallesi Trakya ve Beypazarı Caddesi’nde yoğunlaştıracak.

ASKİ SU SAYAÇLARININ DONMA RİSKİNE KARŞI UYARIYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, soğuk hava ve buzlanma nedeniyle su sayaçlarında meydana gelebilecek donma riskine karşı Başkentlileri alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirdi. ASKİ yetkilileri, donan sayaçlara ateş veya sıcak suyla müdahale edilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

ÇANKAYA AKSU CADDESİ’NİN SEL ÇİLESİ SON BULUYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, Çankaya ilçesi Fidanlık ve Sağlık Mahalleleri Aksu Caddesi'nde yer alan ve yoğun yağışlarda su baskınlarına neden olan sorunlu ve hatalı imalatların düzeltilmesi için 1. kademe çalışmalarını başlattı. Mahalle için 260 bin liralık altyapı yatırımı gerçekleştiren ekipler, 44 metre 600 mm beton boru ve 21 adet ızgara imalatı inşa ediyor. Ekipler bölgenin sorunları çözülene kadar çalışmalarına devam edecek.

ŞEHİT MEHMET ÇAVUŞ CADDESİ’NDE 10 YILLIK SEL ÇİLESİ SON BULUYOR

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, 10 yıldır sel ve su baskınları ile gündeme gelen Etimesgut ilçesi Şehit Osman Avcı Mahallesi Şehit Mehmet Çavuş Caddesi’nde çalışmalar başladı. Mahalle için 25 milyon TL’lik altyapı yatırımı planlayan ASKİ, yaklaşık bin 454 metre yağmur suyu, 837 metre de atık su (kanalizasyon) hattı imalatı gerçekleştiriyor. Bölgeyi ziyaret eden ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, “Bütçe el verdiğince acil olan sorunlardan başlayarak taleplere hızla cevap vermeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımız mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz” dedi.

ASKİ’NİN İÇME SUYU VE KANALİZASYON YATIRIMI İKİ KATINA ÇIKTI

ASKİ Genel Müdürlüğü’nün bütçe kullanım performansına göre, dolar bazında gelirlerin yüzde 60 azalmış olmasına rağmen yapılan yatırımlar artıyor. ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, “Ankara halkı için kaynakları en etkin şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK: ASKİ, BARAJ ÜZERİNDE YÜZER GES KURARAK ELEKTRİK ÜRETECEK

ASKİ Genel Müdürlüğü, daha önce Japonya, ABD, Çin, Hindistan ve Fransa gibi ülkelerde hayata geçirilen “Yüzer Güneş Enerji Santrali (GES)” uygulamasını Türkiye’ye getiriyor. ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay, Mamak ilçesindeki Bayındır Barajı üzerinde yüzer uygulamalı GES kurulumu için çalışmaların başlatıldığını belirterek, kurumun elektrik enerjisi ihtiyacının bir kısmının bu şekilde sağlanacağını bildirdi.

-ANKARA’YI BESLEYEN ANA İSALE HATTINDAKİ BÜYÜK ARIZAYA JET HIZINDA MÜDAHALE

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi ile P9 Pompa İstasyonu arasında yer alan ve Başkent’in önemli bir kısmına içme ve kullanma suyu sağlayan ana isale hattında meydana gelen arızaya jet hızında müdahale etti. ASKİ ekiplerinin seri müdahalesi, 1 milyon 200 bin kişilik nüfusun günlerce susuz kalmasını önledi.

SU FİYATLARI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Başkent’in içme ve kullanma suyu ihtiyacını Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartları dikkate alarak karşılamaktadır.

ASKİ’DEN “BARAJLARA GİRMEK TEHLİKELİ VE YASAKTIR” UYARISI

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Başkent’e içme ve kullanma suyu sağlayan 11 baraj havzası ve barajları besleyen derelerin “özel koruma alanı” statüsünde olduğunu belirterek, suya girmenin, suyu kirletecek faaliyetlerde bulunmanın, bölgede piknik yapmak ve ateş yakmanın tehlikeli ve yasak olduğu uyarısında bulundu.

ANKARA’NIN KÜLTÜREL MİRASI ARTIK ASKİ FATURALARINDA

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Bilim Üniversitesi iş birliğinde ‘ASKİ Su Faturaları’nın arka yüzünde kentin tarihi ve tarihi değerleri tanıtılıyor. Ankara’nın Başkent oluşunun Yüzüncü yılında, ASKİ su tüketim faturalarının arka yüzünde artık Ankara’nın Gordion, Ankara Kalesi, Hacıbayram Camisi gibi kültürel miras alanları hakkında kısa bilgilendirme yazıları yer alacak.

KRONİK SORUN TARİHE KARIŞIYOR: ASKİ ELEKTROKENT-2 SİTESİ’NDE ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

ASKİ Genel Müdürlüğü, dere yatağının kapatılarak imara açılması nedeniyle Yenimahalle ilçesi İvedik OSB içerisinde yer alan Elektrokent-2 Sitesi ile çevresinde yaklaşık yıllardır yaşanan sel ve su baskınlarını önlemek için Ergazi Deresi yatağına yağmur suyu baks imalatı çalışmalarına başladı. Yaklaşık bir ay içinde tamamlanması hedeflenen imalat çalışmalarının ardından bölgede yaşanan sel görüntüleri artık tarihe karışacak. Çalışmaları sosyal medya hesaplarından duyuran Mansur Yavaş, “Ankaralıların güvenliği için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ANKARA’NIN KÜLTÜREL MİRASI ARTIK ASKİ FATURALARINDA

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Bilim Üniversitesi iş birliğinde ‘ASKİ Su Faturaları’nın arka yüzünde kentin tarihi ve tarihi değerleri tanıtılıyor. Ankara’nın Başkent oluşunun Yüzüncü yılında, ASKİ su tüketim faturalarının arka yüzünde artık Ankara’nın Gordion, Ankara Kalesi, Hacıbayram Camisi gibi kültürel miras alanları hakkında kısa bilgilendirme yazıları yer alacak.

ANKARA BARAJLARININ AKTİF DOLULUK ORANI YÜZDE 38

Ankara nüfusunu besleyen barajların toplam doluluk oranı yüzde 45.61, aktif doluluk oranı ise yüzde 38.25 olarak ölçüldü. ASKİ Genel Müdürlüğü, “Sınırlı su kaynağımız var. Arazi, bağ, bahçe sulanması sebebiyle üst kotlarda yaşanan su sıkıntısının önüne geçmek ve su kaynaklarımızı verimli kullanmak adına, suyumuzu tasarruflu tüketelim” çağrısını yineledi.

BAŞKENTİN ŞEBEKE SUYU SÜREKLİ KONTROL ALTINDA

ASKİ Genel Müdürlüğü, kentin bin 112 noktasından düzenli şekilde aldığı su numunelerinin analizini yaparak, Başkentin şehir şebeke suyunu sürekli kontrol altında tutuyor. Sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunan Mansur Yavaş, “Musluklarınızdan akan suyu gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz” dedi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR YAĞIŞIN OLUMSUZLUKLARINA KARŞI TEYAKKUZDA

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentin aynı anda tüm bölgelerini etkileyen kuvvetli/fırtınalı yağışlara karşı 1401 araç ve 4140 personel sahada görev yaptı. Merkezde yağış oranı 35 kilogramı geçti. Yoğun yağış nedeniyle kentin yağmur suyu hatlarının toplanma noktası olan Ankara Çayı’nın debisi artarken yağmur suyu hatlarının dolmasıyla nedeniyle de yollarda göllenmeler, geri tepmeler ve kısa süreli su baskınları oluştu.

Aski Mayıs Ayında 40 Bin Izgara Temizliği Gerçekleştirdi

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkentte etkisini gösteren kuvvetli sağanak yağışlar nedeniyle oluşabilecek taşkın ve sel baskınlarını önleme amacıyla kent genelinde ızgara, baca ve hat temizliği ile altyapı çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Ekipler mayıs ayında toplam 40 bine yakın ızgara, 2 bin 29 baca ve 188 bin 692 hat temizliği gerçekleştirdi.

ASKİ BORÇLARINIZI YAPILANDIRIYOR

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, 7440 sayılı kanun kapsamında 31 Aralık 2022 tarihinden önce borcu olan abonelere 31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılandırma imkânı sağlıyor. Aboneler borçlarını peşin ya da taksitle yapılandırabilecek.

-ASKİ’DEN “SUYU BİLİNÇLİ TÜKETELİM” ÇAĞRISI

Tüm ülkeyi etkileyen kuraklık Başkent’e su sağlayan baraj havzalarında da yoğun olarak hissediliyor. Ankara’nın içme ve kullanma su ihtiyacının karşılandığı barajlara geçen yılın ilk iki ayı ile kıyaslandığında 3 aylık daha az su akışı sağlandığı bildirildi. Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Ankara’nın geçen yıla nazaran bu yıl ocak ve şubat aylarında yaklaşık 115 milyon metreküp daha az suyu bulunduğuna dikkat çekerek, Başkentlilere yönelik su tasarrufu çağrısını yineledi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN “YEMEK VER” KAMPANYASINA DESTEK YAĞIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından başlattığı yardım seferberliğine hem deprem bölgelerinde hem de Başkentte devam ediyor. Mamak Eserkent Sosyal Konutları, Kesikköprü Yerleşkesi ve misafirhanelerinde 4 bin 500 depremzede vatandaşı ağırlayan ABB, ANFA Fuar ve Kongre Merkezi’nde oluşturulan giyim mağazası ile de 2 günde yaklaşık 10 bin afetzede vatandaşla hizmet verdi. ‘Bir Yemek De Benden’ sloganıyla başlatılan ‘Yemek Ver’ dayanışma kampanyasına ise 24 saat dolmadan 4 milyon TL’den fazla destek geldi. Ayrıca ABB, Dikmen’deki Ankara Bilişim Köprüsü’nün kapılarını da deprem bölgesinden gelen bilişimcilere yılsonuna kadar ücretsiz olarak açtıklarını duyurdu.

-ASKİ YARDIM EKİBİNİN İLK KAFİLESİ DEPREM BÖLGESİNDEN DÖNDÜ -DEPREM BÖLGESİNDE GÖREV YAPAN 550 PERSONELDEN 120’Sİ GERİ DÖNERKEN GÜN İÇİNDE AYNI SAYIDA PERSONEL DE YENİDEN BÖLGEYE HAREKET ETTİ

Ülkeyi yasa boğan merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi olan ve 10 kentimizi etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremde, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü depremzedelere ilk gününden beri desteğe devam ediyor. Bölgeye ilk aşamada gönderilen 549 teknik personelin 120’si bugün Ankara’ya dönüş yaparken aynı sayıda bir ekip daha bugün deprem bölgesine doğru yola çıktı.

MANSUR YAVAŞ: “AFETİN YARALARINI SARMAK İÇİN ARALIKSIZ ÇALIŞACAĞIZ”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, meydana gelen depremlerin ardından teyakkuza geçti. Sosyal medya hesaplarından yaptığı videolu paylaşımda; Ankara İtfaiyesi başta olmak üzere ABB’nin tüm birim ve iştiraklerinden 129 araç ve 339 personelin deprem bölgelerine doğru yola çıktığını kaydeden ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Afetin yaralarını sarmak için tüm devlet kurumlarıyla koordineli bir şekilde aralıksız çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

POLATLI’NIN DEV PROJESİNDE SONA DOĞRU: SU HATTININ 65 KİLOMETRESİ TAMAM

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkentin yıllardır ihmal edilen ve kangrene dönen altyapı, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı sorunlarına neşter vurmaya devam ediyor. İvedik Arıtma Tesisi’nden Polatlı’ya içme suyu ileterek 1,5 milyon kişiyi kesintisiz ve sağlıklı suya kavuşturacak olan 110 kilometrelik hattın 65 kilometresi tamamlandı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, dev proje için “Hedefimize varmak üzereyiz. 2023 sonunda projemiz tamamlanacak” dedi.

TÜRKAK’TAN ANKARA SU KALİTE MERKEZİ’NE YİNE TAM NOT

Türkiye’deki tüm laboratuvarların uluslararası standartlar çerçevesinde çalışıp çalışmadığını teyit eden Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK), Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Su Kalite Merkezi laboratuvarlarının rutin denetimini gerçekleştirdi. ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Şengül, denetimin başarıyla sonuçlandığını belirterek, “Ankara halkına temiz, kaliteli ve sağlıklı su temin ediyoruz. Vatandaşlarımız, Başkent’te musluktan akan şebeke suyunu güvenle tüketebilir” dedi.

ASKİ’DEN SU TASARRUFU ÇAĞRISI: İSTENİLEN DÜZEYDE YAĞIŞLAR OLMADI

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, kente içme ve kullanma suyu sağlayan barajların toplam doluluk oranının yüzde 27,32, aktif kullanılabilir su yüzdesinin ise 17,49 olduğunu açıkladı. Başkentlilere seslenen Öztürk, suyun bilinçli kullanılması ve tasarruf yapılması konusunda çağrıda bulundu.

Duyuru

Tesisler Dairesi Başkanlığı ve Projeler Dairesi Başkanlığınca hazırlanan Görev, Yetki ve Çalışma Yönergeleri

KORU MAHALLESİ’NİN 25 YILLIK TAŞKIN SORUNUNA ÇÖZÜM: ANKARALILAR CADDESİ’NİN ALTYAPISINA NEŞTER

ASKİ Genel Müdürlüğü, Çankaya ilçesi Ankaralılar Caddesi’nde özellikle metro girişleri ve Gordion AVM’de yaşanan sel ve taşkın manzarasına son vermek için harekete geçti. Caddeye 1420 metre atık su hattı, 1670 metre de yağmur suyu hattı döşendi. Ayrıca, 22 adet büyük sel kapanı yerleştirildi. Kısa sürede tamamlanan proje 60 milyon TL’ye mal oldu.

Nihai Kapsam Belirleme Raporu

Ankara İli İçmesuyu, Atıksu ve Yağmursuyu Yönetimi Master Planı Hizmet Alımı İşi kapsamında çalışmalar devam etmektedir.

KESİKKÖPRÜ BARAJI KORUMA PLANI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

“Havza Koruma Planı ve Özel Hüküm Belirleme Projesi” çalışmalarını sürdüren ASKİ, Kesikköprü Barajı Koruma Planı çalışmalarının startını verdi. Proje ile Başkentin dört bir yanına temiz, sağlıklı ve kaliteli içme suyunun ulaşabilmesi ve su kaynaklarının korunması hedefleniyor.

ASKİ İFLAS ETTİRİLİYOR: SU TARİFELERİ HAKKINDA ALINAN KARARIN BİLANÇOSU ORTAYA ÇIKIYOR

ABB Meclisi’nde dün yapılan oturumda ucuz siyasi hesaplar yapılarak verilen kanun dışı önergeyle su ücretlerine yüzde 50 indirim yapılmıştır. Konu hakkında; - Ankara’da suyun m3 maliyeti 24 TL, ücreti ise 13 TL’dir. Ayrıca sosyal yardım alan ailelere 10 tona kadar ton başı 1 TL’ye, öğrenci evlerine ise %50 indirimli su temin edilmektedir. Zaten maliyetinin yarısına ücretlendirilen su tarifesine yüzde 50 indirim yapılması, ASKİ’yi işlevsiz hale getirecektir.

ASKİ’DEN HAYMANA EMİRLER’E ‘KUYU SUYU’ MÜJDESİ

ASKİ Genel Müdürlüğü, yaklaşık 50 yıldır su krizi ile boğuşan ve ihtiyacını taşıma suyuyla gideren Haymana ilçesinin Emirler Mahallesi’nin problemini kuyu suyu ile çözdü. Bölgede yapılan çalışmalar sonucunda belirlenen noktada 120 metre derinliğinde sondaj açılarak, saniyede 15 litre içilebilir, kaliteli su elde edildi. Kaynağın su deposuna aktarılması için çalışmaların sürdüğünü belirten ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Emirler’in içme suyu mağduriyeti en kısa sürede giderilecek” dedi.

ASKİ ALTYAPI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR: ÇAYYOLU ALTYAPISINA NEŞTER

Ankara’da sel baskınlarının yaşandığı bölgedeki sorunları tek tek çözüme kavuşturmak için 3 yıldır çalışmalarını sürdüren ASKİ Genel Müdürlüğü, Çayyolu Mahallesi’ndeki çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında Metro Bakım İstasyonu, Gordion AVM ve Çağlayan Askeri Tesisleri’ni kapsayan bölgede altyapı inşaatı çalışmalarına başlanırken, çalışmalar süresince metroyu kullanan yayaların mağdur olmamaları için alternatif geçiş güzergâhları belirlendi.

ASKİ 2 AYDA 26 MAHALLEYİ SUYA KAVUŞTURDU

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, Başkentin en ücra köşelerini suyla buluşturmaya devam ediyor. 2 aylık sürede Başkentin 17 ayrı ilçesine bağlı 26 ayrı mahalleyi daha suya kavuşturan ASKİ, aynı hızla Ankara’da susuz tek bir hane kalmaması için çalışmalarına devam ediyor.

ASKİ 1.2 MİLYON NÜFUSA HİTAP EDEN 26 YILLIK VANALARI DEĞİŞTİRDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle ilçelerine içme suyu sağlayan şebeke ana borularının 26 yıllık vanalarını rekor bir sürede yeniledi. Yıllar içerisinde kullanılmaz hale gelen, sık sık arızalara sebep olan ve birçoğu 10 yıldır kullanılmayan vanaların değişimlerini 300 kişilik personel ve 74 araçlık bir ekiple gerçekleştiren ASKİ Genel Müdürlüğü, toplam 13 kilometrelik hat boyunca, 14 ayrı noktadaki 18 vananın değişimini tamamladı.

ASKİ, ATIK SU ARITMA TESİSLERİNİN ÇIKIŞ SUYUNU ONLİNE KESİNTİSİZ İZLİYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkentin günlük 5 bin metreküp ve üzeri kapasiteli atık su arıtma tesislerinin çıkış sularını 7 gün 24 saat online izliyor. 10 atık su arıtma tesisinden alınan veriler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının merkezi yazılımına hemen iletiliyor. Çubuk Atık Su Arıtma Tesisi Sürekli Atık Su İzleme Sistemi (SAİS) kabininde incelemelerde bulunan ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Baran Bozoğlu, “ASKİ olarak kendimize o kadar güveniyoruz ki atık su arıtma tesisi çıkış suyu parametrelerini, Başkanımız Mansur Yavaş’ın Şeffaf Ankara Projesi’ne entegre ederek herkese açık bir şekilde paylaşacağız” dedi.

Görevde Yükselme/Unvan Değişikliği Sözlü Sınavı Sonuçları

İdaremiz emrinde 657 sayılı yasaya tabi görev yapan ve Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdareleri personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik çerçevesinde 26-27 Mayıs 2022 tarihinde yapılan sözlü sınav sonuçları aşağıda gösterilmiştir.

ASKİ SU KAYIPLARI İÇİN ÖZEL EKİP KURDU

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’te şehir şebeke sistemindeki fiziki su kayıpları ile başlattığı mücadelesini sürdürüyor. ASKİ bünyesinde kurulan ‘Su Kayıpları Önleme Ekibi’, 25 ilçenin tamamında yer mikrofonları ile kaçak tespiti için tarama çalışması gerçekleştiriyor.

BASIN AÇIKLAMASI

ASKİ’DEN ŞEREFLİKOÇHİSAR BELEDİYE BAŞKANI MEMİŞ ÇELİK’İN İDDİALARINA YANIT

ABB’NİN ELMADAĞ’IN İÇME SUYU SORUNUNU ÇÖZECEK PROJESİ İÇİN İLK KAZMA VURULDU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, içme suyu ihtiyacını kuyulardan karşılayan ilçelere öncelik vererek altyapı sorunlarını birer birer çözüme kavuşturuyor. “Elmadağ-Mamak İçme Suyu Ana İletim Hattı Projesi” kapsamında ilk kazmayı vuran ASKİ Genel Müdürlüğü, 23 kilometrelik hattın tamamlanması için 7/24 mesai harcıyor. Projenin tamamlanmasıyla Elmadağ, Hasanoğlan ve Lalahan’da yaşayan 50 bin vatandaş, sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşacak.

ASKİ’DEN HÜRRİYET CADDESİ’NDE SU TAŞKINLARINA SON VERECEK ÇALIŞMA

ASKİ Genel Müdürlüğü, Çankaya ilçesi Hürriyet Caddesi ile Çetin Emeç Bulvarı kesişimindeki kavşak ve çevresindeki evlerde yaşanan su taşkınlarını kökten sonlandırmak için harekete geçti. Mevcut altyapıyı iptal edip, toplamda 1 kilometreye yakın yeni yağmur suyu ve pis su hattı çalışması başlattıklarını açıklayan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından bu bölgede herhangi bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Bölgede ayrıca içme suyu kaçağını da tespit ederek, onardık” dedi.

NALLIHAN 30 YIL SONRA TEMİZ VE SAĞLIKLI SUYA KAVUŞTU: ASBESTLİ BORULAR YENİLENDİ

ASKİ Genel Müdürlüğü, altyapı seferberliği başlattığı Nallıhan’da da 40 kilometresi asbestli olmak üzere toplam 76 kilometre içme suyu altyapısını yeniledi. 6 bin 682 abonenin temiz ve sağlıklı suya kavuşmasını sağlayan içme suyu bağlantısı tamamlanırken ayrıca 3 yeni betonarme içme suyu deposu ve 1 de betonarme terfi binası imalatı yapıldı. Nallıhan’da incelemelerde bulunan ASKİ Genel Erdoğan Öztürk, “Bu yaptığımız yenilemelerle 5 olan kuyu sayısını 2’ye düşürdük. Bu da bize gerek enerji gerekse içme suyu tasarrufu olarak dönüş yaptı” dedi.

ETİMESGUT ALTAY MAHALLESİ’NDE 50 YILLIK İÇME SUYU HATTI YENİLENİYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 50 yıllık altyapının yenilenmesi konusunda Etimesgut Altay Mahallesi sakinlerine verdiği sözünü tuttu. ASKİ Genel Müdürlüğü, yıllar içerisinde vanasından borularına kadar her yanı pas tutan ve kullanılamaz hale gelen içme suyu hattını baştan sona yeniliyor. ASKİ ekipleri, sık sık arıza veren yaklaşık 11 kilometre uzunluğundaki içme suyu hattının ilk 6 kilometrelik kısmını tamamladı. Çalışmalar tamamlandığında 22 bin abone temiz ve sağlıklı suya kavuşacak.

ASKİ TURGUT ÖZAL MAHALLESİ’NİN İÇME SUYU BASINÇ SORUNUNU DA ÇÖZDÜ

ASKİ, Yenimahalle ilçesi Turgut Özal Mahallesi’ndeki bazı kooperatif ve sitelerde meydana gelen basınç problemini, mahalle genelinde yürüttüğü çalışmalarla çözüme kavuşturdu. İçme suyu basıncını iyileştirerek problemi gideren ASKİ ekipleri, Turgut Özal Mahallesi genelinde ayrıca Fiziki Kaçak Su (FKS) tarama ve tespit çalışmaları yaparak su kayıplarının da önüne geçti.

DEV ALTYAPI YATIRIMI: ASKİ’DEN ELMADAĞ MERKEZ VE HASANOĞLAN’A İÇME SUYU MÜJDESİ

ASKİ Genel Müdürlüğü, içme suyu ihtiyacını kuyulardan karşılayan Elmadağ’ın Hasanoğlan Mahallesi başta olmak üzere merkez mahallelerinin kronik su sorununu çözmek amacıyla harekete geçerek, ilçeye 22 kilometre mesafeden içme suyu götürmek için hat ihalesine çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla çalışmanın başladığını, “Uzun zamandır bir damla suya hasret kalan Hasanoğlan ve geçtiğimiz yıl su sıkıntısı çeken Elmadağ’ın su sorununu tamamen bitiriyoruz. Sonbahara kadar yapımını bitireceğimiz 22 km’lik içme suyu hattına başladık. 50 bin vatandaşımızı sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşturuyoruz” sözleriyle duyurdu.

Çankaya Su Kesintisi

Harbiye Mahallesi Hürriyet Caddesi, Çetin Emeç Bulvarı; köşede ani oluşan su arızasından dolayı 10 Nisan 23.59'dan 11 Nisan 12.00'a kadar su kesintisi yaşanacaktır.

ASKİ SAYAÇ HIRSIZLIĞINA KARŞI BAŞKENTLİLERİ UYARDI

ASKİ Genel Müdürlüğü, son günlerde Başkent’te su sayaç hırsızlık vakalarının yüzde 90 oranında arttığını bildirdi. Vatandaşları hırsızlık olaylarına karşı uyaran ASKİ yetkilileri, apartmanlara görevli gibi giren kişilerden mutlaka ASKİ kimliği sorulmasını ve sayaç kolektör yerlerinin özenle korunması gerektiğine dikkat çekti. Sayaçları çalınan abonelerin mağdur olmaması için zayi işlemi hakkında mahalle karakolunda tutanak tutturması gerekiyor.

ASKİ 73 YAŞINDA

Cumhuriyetimizin ve Başkentimizin en köklü kurumlarından olan ASKİ, kurulduğu 6 Nisan 1949 gündeki azim ve kararlılığını koruyarak şehrimize ve insanımıza hizmet etmeyi sürdürüyor. Geride kalan 73 yılda gerek altyapı hizmetleri gerek su politikalarıyla dünyanın uygar başkentleri arasında yerini alan Ankara’nın, geleceği için bugünde attığımız adımlar şüphesiz bu büyük birikimin mirasına duyduğumuz saygının meyveleridir.

GENEL MÜDÜR ERDOĞAN ÖZTÜRK, “EKO İKLİM ZİRVESİ”NDE ASKİ’Yİ ANLATTI

Başkent Ankara, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ankara Kent Konseyi ve Ankara Ticaret Odası (ATO) ortaklığında 30-31 Mart 2022 tarihlerinde ATO Congresium’da düzenlenen dünyanın ilk “EKO İklim Zirvesi”ne ev sahipliği yaptı. Çok sayıda yerli ve yabancı temsilci, akademisyen, dernek başkanı, iklim aktivisti, sanatçı ve bürokratı ağırlayan zirvede Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk de sunum yaparak ASKİ’nin çalışmalarını anlattı.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk’ten 22 Mart Dünya Su Günü Mesajı

Derinleşen su ve iklim krizi dünyanın geleceği için ortak akıl ve eylem birliğiyle hareket etmeyi kaçınılmaz hale getirdi. Bu çerçevede düzenlenen uluslararası panellerin sayısı her gün artarken ASKİ olarak pek çoğunda yerimizi alıyor; tecrübelerimizi, kaygılarımızı ve çözüm önerilerimizi sunuyoruz.

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN “SUYA SAYGI BULUŞMALARI”

Ankara Kent Konseyi (AKK) tarafından küresel ölçekte su sorununun masaya yatırıldığı “Suya Saygı Buluşmaları”nın üçüncüsünü düzenlendi. “Suyun Dünü, Bugünü ve Geleceği” başlığıyla düzenlenen panelde akademisyenler ile tüm paydaşlar bir araya geldi. AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Su hayattır, su nefestir. Kaynaklarımızı verimli kullanmalıyız, korumalıyız ve farkındalık oluşturmalıyız” dedi.

-ASKİ’DE 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI…

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, bünyesindeki kadın personeli mesai başlangıcında hoş bir sürprizle karşıladı. Genel Müdürlük girişinde “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun” yazılı afişler ve müzik dinletisi eşliğinde karşılanan kadın personeller için güne özel hazırlanan rozetler dağıtıldı. ASKİ’de kadın olmanın ayrıcalığını yaşadıklarını kaydederek, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’a ve ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk’e teşekkür eden kadınlar, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü öğrencilerinin çaldığı 10 yıl Marşı’na hep birlikte coşkuyla eşlik ettiler. ASKİ bünyesinde 654 kadın çalışan bulunduğunu, bunlar arasında çok sayıda başarılı idareci personelin de yer aldığını kaydeden ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Hayatın her noktasında emeği ruhunda yaşatan kadınlarımızın emekçi kadınlar gününü kutluyorum” dedi.

-ASKİ ÇAĞRI MERKEZİ’NDEN BAŞKENTLİLERİN SORUNLARINA CANLI DESTEK

-ASKİ ÇAĞRI MERKEZİ’NDEN BAŞKENTLİLERİN SORUNLARINA CANLI DESTEK -GEÇEN YIL 470 BİN ÇAĞRI YANITLANDI -ÇAĞRI MERKEZİNE GELEN TALEPLER GÜLÜMSETTİ ASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren 616 10 00 numaralı “ASKİ Çağrı Merkezi”, geçen yıl 470 bin 44 çağrıyı yanıtladı. BAŞKENT 153 üzerinden kayıt altına alınan 269 bin 861 başvurunun hemen hemen tamamı çözüme kavuşturuldu. Gerçek sorunların yanı sıra çağrı merkezine gelen “Üst kattaki komşum çok gürültü yapıyor”, “Kayınvalideme tahammül edemiyorum ne yapmalıyım?”, “Kedim çok tüy döküyor” gibi birbirinden ilginç talepler ise gülümsetti. Kurumu ilgilendirmeyen taleplerin, çağrı merkezini gereğinden fazla meşgul ettiğine dikkati çeken yetkililer, vatandaşlardan gerçek ihtiyaç sahiplerini düşünerek duyarlı olmalarını istedi.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU FATURALARINDA KDV İNDİRİMİ UYGULAMASINA 3 GÜN ÖNCE BAŞLADI

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KDV oranlarında yapılan düzenlemenin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi 14 Şubat 2022 tarihinde sistemsel düzenlemeler yapmak için vatandaşı bilgilendirerek zorunlu haller dışında kartlı su sayacı bakiye yükleme işlemi yapılmamasını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Belediyeler KDV oranında indirim yapsın” açıklamasına karşın ASKİ’nin su faturalarındaki KDV oranı zaten 15 Şubat 2022 tarihinden itibaren yüzde 1 olarak uygulanmaya devam ediyor.

ASKİ’DEN DON RİSKİNE KARŞI SAYAÇ UYARISI

ASKİ Genel Müdürlüğü tüm Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ve yoğun kar yağışı nedeniyle Başkentli abonelere su sayaçlarını ve borularını donma riskine karşı korumaları uyarısında bulundu.

ASKİ’DEN KALECİK’E YATIRIM ATAĞI: 29 KM’LİK İÇME SUYU HATTI DÖŞENDİ ASBESTLİ HAT İPTAL EDİLDİ

Kalecik ilçesinin yıllardır içme suyu sorunu yaşayan uzak mahalleleri için harekete geçen ASKİ Genel Müdürlüğü, Eşmedere Mahallesi’nde 92 metre derinliğinde yeni bir sondaj kuyusu açtı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, saniyede 20 litre su alınabilen kuyu ve “Eşmedere Grup Köy Projesi” kapsamında döşenen 29 kilometrelik iletim hattı ile 8 uzak mahallenin içme suyu sorununun çözüldüğünü açıkladı. ASKİ ekipleri ayrıca Kalecik merkezde halk sağlığını tehdit eden 26 kilometrelik asbestli hattı iptal ederek yeni su boruları döşedi.

ASKİ YAPI KALİTE KONTROL LABORATUVARI TÜRKAK’A AKREDİTE OLUYOR

Başkent’in içme suyunun uluslararası standartlara uygunluğunu denetleyen Çevre Laboratuvarı’nın ardından ASKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı Yapı Kalite Kontrol Laboratuvarı da Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) akredite oluyor. Yapı Kalite Kontrol Laboratuvarı, akreditasyon sonrası altyapı ihalelerini kazanan yüklenici firmaların imalatlarında kullandıkları termoplastik boruların kalite testlerini denetleyebilecek. Gelir elde etmeye başlayacak olan laboratuvarın gerçekleştirdiği testler Avrupa ülkeleri, ABD ve Çin dâhil olmak üzere dünyanın her yerinde geçerli olacak.

ASKİ’DEN ANKARA ÇAYI’NDA TEMİZLİK

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara Çayı’ndan etrafa yayılan kötü kokunun giderilmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla Ankara Çayı’nda temizlik çalışmalarını hız verdi. Akarsu yatağı çevresinde 2 iş makinesi, 3 damperli kamyon ve 8 personelle düzenli olarak temizlik çalışması gerçekleştiriliyor.

ATATÜRK’ÜN EMANETİ ÇUBUK-1 BARAJI 27 YIL SONRA SUYA KAVUŞTU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, atıl durumda olan doğal kaynakları yerinde ve doğru yöntemlerle verimli hâle dönüştürerek yeniden Başkentlilerin kullanımına açıyor. Atatürk’ün talimatıyla yapımı tamamlanan Türkiye’nin ilk betonarme barajı Çubuk-1 Barajı’nda 27 yıl aradan sonra tekrar su tutulmaya başlandı. Barajdan elde edilecek su hem bölgedeki yeşil alanların sulamasında hem de tarımsal sulamada kullanılacak. ABB Başkanı Mansur Yavaş çalışmayı, “Mutluyuz, Çubuk-1 Barajı 27 senenin ardından yaptığımız çalışmalarla su tutmaya başladı” sözleriyle duyurdu.

ASKİ ALTYAPI ATAĞINDA: ELMADAĞ HASANOĞLAN’IN İÇME SUYU PROBLEMİ DE ÇÖZÜLECEK

ASKİ Genel Müdürlüğü kent genelinde yıllardır ihmal edilen altyapı sorunlarını çözmek için yatırım atağı başlattı. Son olarak Elmadağ ilçesinin Hasanoğlan Mahallesi’nin içme suyu problemini çözmek için harekete geçen ASKİ, Elmadağ merkez için yapılan çalışmalarla bölgeye sağlanan su miktarını artırdı. Mevcut iletim hatları ile de İsmetpaşa Deposu, Lalabel Deposu ve oradan da Hasanoğlan Mahallesi’ni besleyen depoya su aktararak mahallenin su sorununun çözülmesi hedefleniyor.

ARALIK AYINDA BAŞKENT BARAJLARINA YAKLAŞIK 14 MİLYON METREKÜP SU GELDİ

Başkent’te son günlerde yaşanan kar yağışı ile birlikte kente içme ve kullanma suyu sağlayan barajlarda aralık ayının ilk 20 gününde yaklaşık 14 milyon metreküp su akımı gerçekleşti. Başkentlilere suyu tasarruflu kullanmaları çağrısını yineleyen ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “Henüz istenilen seviyede değil ama yağan kar eridiğinde barajlara daha da takviye su gelecek. Bu sayede önümüzdeki yıl Ankara’nın su sıkıntısı çekmeyeceğini umuyoruz” dedi.

ASKİ’DEN ABONELERE SAYAÇ UYARISI: SU SAYAÇLARINIZI DONMA RİSKİNE KARŞI KORUYUN

ASKİ Genel Müdürlüğü kış aylarının başlamasıyla birlikte su sayaçlarının donma riskine karşı vatandaşları uyardı. Sayaçların soğuktan korunması için cam yünü, bez ya da boru kılıfı ile kaplanması tavsiyesinde bulunan ASKİ Genel Müdür Erdoğan Öztürk, donan sayaç ve su borularına sıcak su ve ateş ile müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN İVEDİK İÇME SUYU ARITMA TESİSİ’NE TAM NOT

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “şeffaf ve hesap verebilir su yönetimi” anlayışı doğrultusunda harekete geçen ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’in su ihtiyacının yüzde 97’sini karşılayan İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin kapılarını 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren halka açtı. Öğrencilerden meslek odalarına kadar birçok ziyaretçiyi ağırlayan tesisi son olarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğrencileri, asistan doktorlar ile hemşirelik bölümü yüksek lisans öğrencileri ziyaret etti. Sağlık çalışanları, “Ankara’nın şebeke suyuna olan güvenimiz arttı” dedi.

ASKİ MUHTARLARLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, “ASKİ Muhtarlarla Buluşuyor” toplantılarına kaldığı yerden devam ediyor. Son olarak Akyurtlu muhtarlarla bir araya gelen ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, hem talepleri dinledi hem de ilçeye yapılan altyapı yatırımları hakkında bilgi verdi.

ELEKTİRİK KESİNTİSİNE BAĞLI SU KESİNTİSİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Başkent Enerji Dağıtım Şirketinin sorumluluğunda bulunan Keçiören ilçesi Kuşcağız Mahallesi 387. Sokak’taki P12 Pompa İstasyonu Trafosu’nda meydana gelen patlama sonucu bölgede uygulanan su kesintisine ilişkin açıklama yaptı.

ASKİ’DEN ALTYAPI SEFERBERLİĞİ: AKYURT’TA ATIK VE YAĞMUR SUYU HATLARI YENİLENİYOR

Kent genelinde altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam eden ASKİ Genel Müdürlüğü, yatırım programları kapsamında Kalecik ilçesinden sonra Akyurt’un merkez mahallelerinde de atık su ve yağmur suyu hatlarını yeniliyor. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Akyurt Kutluay ve Kademeli Sokak’ta bir kısmı tamamlanan altyapı çalışmalarının ardından başlatılan asfalt çalışmalarını yerinde inceledi.

ALTYAPIDA DEV HAMLE: ÇUBUK VE AKYURT’UN İÇME SUYU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü Çubuk ve Akyurt ilçelerinin içme suyu sorununu çözecek 23,5 kilometrelik isale hattı projesini tamamladı. ABB Başkanı Mansur Yavaş, bölge halkına müjdeyi “Asli projeleri önceliyor, on yıllarımızı düşünerek altyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz” sözleriyle duyurdu. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk ise, “Projenin hayata geçmesi ile 80 bin kişilik nüfusa kesintisiz ve sağlıklı içme suyu sağlanacak. 7 milyon TL’lik enerji tasarrufu elde edilecek” dedi.

ASKİ BAŞKENT’İN ALTYAPISININ GELECEK 30 YILINI MASAYA YATIRDI

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara’nın gelecek 30 yılı için içme suyu, atık su (kanalizasyon) ve yağmur suyu yönetimini kapsayan “Master Plan” çalışmalarına hız verdi. ASKİ Genel Müdürlüğü “2. Vizyon ve Strateji Çalıştayı” düzenleyerek kuraklıkla mücadele başta olmak üzere Başkent’in altyapı sorunlarını ve izlenecek yol haritasını masaya yatırdı.

ASKİ İSTANBUL YOLU’NDAKİ GÖLLENME SORUNUNU ÇÖZÜYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, İstanbul Yolu güzergahında aşırı yağışlarda yaşanan ve trafikte araçların mahsur kalmasına neden olan göllenme sorununu çözmek için düğmeye bastı. Başkent’in en işlek caddelerinden Anadolu ve Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki yağmur suyu hatlarını ayrıştıran ASKİ ekipleri, bu sayede bölgede biriken yağmur sularının da Ankara Çayı’na deşarjını kolaylaştırdı.

ASKİ’DE “USULSÜZ ABONELİK”LERE GEÇİT YOK

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent’te usulsüz nitelikte ve yasal mevzuata aykırı bir şekilde abonelik işlemleri gerçekleştirdiği tespit edilen aboneliklere su akışının durdurulduğunu ve aboneliklerinin iptal edildiğini açıkladı.

ASKİ’DEN POLATLI’NIN YENİ SANAYİ BÖLGESİ’NE ALTYAPI YATIRIMI

ASKİ Genel Müdürlüğü, yıllar boyunca ihmal edilen Polatlı ilçesinde içme suyu ve altyapı yatırımlarını sürdürüyor. ASKİ ekipleri, Polatlı’nın yeni sanayi bölgesi olarak bilinen ve geçmişte kanalizasyon taşkınları ile gündeme gelen Gülveren Mahallesi’nde 800 metre atık su, 600 metre de yağmur suyu hattı imalatına başladı. Çalışmalarda sona yaklaşıldığını açıklayan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, bölge esnafı ile de bir araya gelerek alanda incelemelerde bulundu.

DEV PROJE SÜRÜYOR: İVEDİK-POLATLI İÇME SUYU HATTININ 21 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 30 yıldır susuzlukla boğuşan Polatlı ilçesinin kaderini değiştirecek ve 550 milyon TL’ye mal olacak projenin tamamlanması için yoğun mesai harcıyor. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Polatlı’yı temiz, sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuşturacak yaklaşık 107 kilometrelik “İvedik-Temelli-Polatlı Arası İçme Suyu İletim Hattı, Depo, Terfi İstasyonları ve Tesislerin Yapım İşi” kapsamında sürdürülen çalışmalarda 21 kilometrelik imalatın tamamlandığını açıkladı.

GÖLBAŞI’NIN SU SIKINTISINA NEŞTER VURACAK PROJE HIZLA İLERLİYOR

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı ilçesinin özellikle yaz aylarında yaşadığı su sıkıntısını tarihin derinliklerine gömecek kapsamlı projesi aşama aşama hayata geçiriliyor. Bitirildiğinde 650 bin kişilik nüfusa su sağlayacak, 26 kilometrelik “Mamak-Gölbaşı Arası İçme Suyu Hattı”nın şu ana kadar 8 buçuk kilometresi döşendi. Hattın Mamak ilçesinde kalan kısmında imalat çalışması tamamlanırken, ekipler Eymir Gölü alanındaki çalışmalara da başladı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, gölün kuzey yamacında süren çalışmaları yerinde denetledi.

ASKİ’DEN ENERJİ MALİYETLERİNDE BÜYÜK TASARRUF

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkentin içme ve kullanma su ihtiyacını kesintisiz, hızlı ve güvenli bir şekilde karşılarken, yükselen enerji maliyetlerini en aza indirmek için kendi enerjisini üretecek projelere imza atıyor. Bu kapsamda Tesisler Dairesi Başkanlığı bünyesinde bir yandan atıl durumda bulunan GES ve HES santrallerinin kuruma kazandırılması için önemli adımlar atılırken, diğer yandan da tasarrufa yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 52 milyonluk kâr elde edildi.

ASKİ, MASTER PLAN KAPSAMINDA “ACİL İŞLER ÇALIŞTAYI” DÜZENLEDİ

Başkent Ankara’nın gelecek 30 yılını içme suyu, atık su (kanalizasyon) ve yağmur suyu yönetimi açısından planlamak için geçen sene “Master Plan” çalışmalarını başlatan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, “Acil İşler Çalıştayı” düzenledi. Çalıştaya katılan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, sürdürülebilir su yönetiminin önemine dikkati çekerek, “Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için su kaynaklarımızı bugünden koruma altına almak zorundayız” dedi.

ASKİ’DEN ELMADAĞ’A YATIRIM ATAĞI: 110 KİLOMETRELİK İÇME SUYU HATTI DÖŞENİYOR, ASBESTLİ BORULAR DEĞİŞİYOR

Başkent’in merkez ve uzak ilçelerinde altyapı yatırımlarını kesintisiz sürdüren ASKİ Genel Müdürlüğü, Elmadağ ilçesine yaklaşık 110 kilometre içme suyu şebeke hattı imalatı yapıyor. Toplam 14 mahallede çalışma yürüten ASKİ ekipleri, Yenimahalle Mahallesi’nde ise 9 kilometre 250 metrelik içme suyu şebeke hattındaki kanserojen asbestli boruları sağlıklı borularla değiştirmeye başladı. Havuzbaşı Mahallesi de yıllar sonra ilk kez şebeke hattına bağlanacak ve mahalleli sağlıklı ve kaliteli içme suyuna kavuşacak.

ASKİ DEN BAŞKENT TEKİ OKUL SU DEPOLARI İÇİN TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü yaz aylarının başlamasıyla birlikte Ankara’daki okulların su depoları için temizlik seferberliği başlattı. Ocak-Temmuz 2021 tarihleri arasında da 286 okulun su deposunda temizlik yaptıklarını açıklayan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, vakum sonucunda su depolarında mikrobiyolojik kirlilik ve çamur yığılımı oluştuğuna dikkat çekti. Öztürk, tüm vatandaşlara su depolarının bakımlarını düzenli şekilde yaptırmaları çağrısında bulundu.

BAŞKENT’İN İÇME SUYU HATLARI ASBEST Lİ BORULARDAN TEMİZLENİYOR

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, “Benim önceliğim halkın sağlığı, halkın canı” sözleri üzerine ASKİ Genel Müdürlüğü, şehir şebeke sistemindeki asbestli boruların değişimi için harekete geçti. Polatlı, Beypazarı, Nallıhan, Çubuk, Şereflikoçhisar, Kalecik ve Evren’de yer alan asbestli hatlar kullanım dışı bırakıldı. Polietilen borularla yenilenen hatlarda çalışmalar tamamlandığında 13 ilçede 40 yıldır kullanılan yaklaşık 220 kilometrelik hat asbestli borulardan temizlenmiş olacak.

BEYPAZARI MENÇELER VE MİKAİL MAHALLELERİNİN SUYA OLAN HASRETİ SONA ERDİ

Başkent’in en uzak mahallerine hizmet götürmek için 7/24 çalışan ASKİ Genel Müdürlüğü, su kaynağı bulunmadığı için yıllardır taşıma su ile ihtiyaçlarını karşılayan Beypazarı Mençeler ve Mikail Mahallelerinin su sorununu çözdü. Mençeler Mahallesi’nde açılan 200 metrelik kuyu ile 2 mahalle temiz, sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuştu.

BALA’DA MUTLU SON: 40 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Bala ilçesinin 40 yıldır kangren haline dönüşen içme suyu sorununu çözüme kavuşturdu. Göztepe Mahallesi’nde inşa edilen 3 bin metreküp kapasiteli yeni su deposu 24 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla faaliyete geçirildi. Yıllar sonra ilk etapta Abazlı, Yeniköy, Yöreli, Ergin Mahalleleri ve Ergin Yaylası su ile buluştu.

ASKİ’DEN GÖLBAŞI’NI RAHATLATACAK PROJE: 800 METRELİK YENİ İÇME SUYU İLETİM HATTI YAPILIYOR

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü özellikle yaz aylarında su sıkıntısının yaşandığı Gölbaşı ile Çankaya ilçesinin bazı mahalleleri için 800 metrelik yeni bir içme suyu iletim hattının yapımına başladı. Devam eden Mamak-Gölbaşı arası içme suyu iletim hattı yapım işinin yanı sıra Çankaya Üniversiteler Mahallesi’nde bulunan içme suyu iletim hattında iyileştirme çalışması hızla ilerliyor.

ASKİ BALA İLÇESİNİN 40 YILLIK İÇME SUYU SORUNU ÇÖZÜYOR

ASKİ Genel Müdürlüğü, su sorununun yaşandığı merkez ve ilçelerde altyapı atağını sürdürüyor. Bala’nın 40 yıldır devam eden içme suyu sorununu çözüme kavuşturmak için harekete geçen ASKİ, Göztepe Mahallesi’nde 3 bin metreküp kapasiteli yeni su deposunu bayram sonrası devreye sokmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı ilçenin su sorununu çözeceklerini belirten ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, “1 yıl içinde Ankara’nın kırsal mahallelerinde içme suyu anlamında ciddi çözümlere ulaşmış olacağız” dedi

2017’DE ONAYLANAN PROJE HAYATA GEÇİYOR: ÇUBUK-AKYURT İÇME SUYU PROJESİ’NDE İLK KAZMA VURULDU

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, 2017 yılında onaylanan ancak yapımı ihmal edilen “Çubuk ve Akyurt İlçeleri Arası İçme Suyu İsale Hattı Yapım İşi” için ilk kazmayı vurdu. Çubuk 2 Barajı’ndan cazibe ile doğrudan (pompasız) Akyurt’a ulaştırılacak altyapı çalışması sayesinde önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanacak, arızalar azalacak ve ilçeye kesintisiz su verilecek. Projenin Çubuk’u susuz bırakacağı iddialarına yanıt veren ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Tütüncübaşı, “Aynı hat, aynı su… Çubuk’un 1 litre suyu eksilmeyecek” dedi.

ASKİ BAŞKENT’İN SU HAVZALARINI KORUMA ALTINA ALIYOR

Başkent’e içme suyu sağlayan havzaların sürdürülebilir kullanımı için ‘özel hüküm belirleme’ çalışmaları yapan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Çamlıdere Barajı ve Gerede Işıklı Regülatörü’nün ardından Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Akyar Barajları için de “koruma planı” hazırladı.

ASKİ’DEN ATATÜRK BULVARI’NDA HAYAT KURTARAN MÜDAHALE

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, Atatürk Bulvarı üzerinde Kuğulu Parkı karşısında asfalt altında oluşan çökmeyi fark ederek hızlı şekilde müdahale etti. 2006 yılında hatalı imalat nedeniyle Kuğulu 1 Alt Geçidi’ne sızan atık su hattı, ASKİ ekipleri tarafından yeniden hat güzergahına bağlandı.

ASKİ’NİN GÜNDEMİ: “SIFIR ATIK”

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Başkent’te sıfır atık uygulamasını yaygınlaştırmak için çalışmalarını hızlandırdı. ASKİ, Başkent’te daha sağlıklı bir yaşam kurgusuyla kurum bünyesindeki atıkları azaltarak Platin Belgesi’ni almayı amaçlıyor.

ANKARA KENT KONSEYİ’NDEN “SUYA SAYGI BULUŞMASI”

Ankara Kent Konseyi (AKK) küresel ölçekte su sorununun masaya yatırıldığı “Suya Saygı Buluşması” başlıklı düzenlediği panelde tüm paydaşları bir araya getirdi. Uzman akademisyenlerin de katkıda bulunduğu panelde önemli açıklamalarda bulunan AKK Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Tedbir almazsak 20 yıl sonra Eymir ve Mogan Gölleri için felaketi yaşayabiliriz” dedi.

ASKİ’DEN KALECİK’E YATIRIM ATAĞI

Başkent genelinde yıllardır ihmal edilen içme suyu ve altyapı çalışmalarını tek tek gündemine alarak çözüme kavuşturan Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü, Kalecik ilçesinde de yatırım atağı başlattı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Kalecik’te Eskiköy, Ovabağ ve Yüzbey Mahallelerinde açıktan akan atık suların kapalı sisteme dahil edilmesi ve altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.

ASKİ SPORLU GÜREŞÇİLER GÖĞÜSLERİ KABARTIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Sporlu milli güreşçiler, Ukrayna Outstanding Güreş Turnuvası ve İtalya Uluslararası Matteo Pellicone Ranking Series Güreş Turnuvası'ndan 2 altın ve 3 gümüş madalya ile yurda döndüler.

ASKİ’DEN SU TASARRUFU ÇAĞRISI

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Başkent’in çevresinde bulunan ve kente içme suyu sağlayan 7 barajdaki aktif kullanılabilir su miktarının yaklaşık 145 milyon metreküp olduğunu açıkladı. Ankara barajlarında geçen yılın aynı dönemine göre 50 milyon metreküp daha az su bulunduğuna dikkat çeken Öztürk, su tüketiminde tasarruf çağrısı yaptı.

Staj Seferbirliği programı ile Senin için Seferbiriz!

Değerli Öğrencimiz, Staj Seferbirliği programı ile Senin için Seferbiriz! Kamu kurumları ve özel sektörden işverenlerin yer aldığı Staj Seferbirliği programı başvuruları 22 Şubat 2021’de başlayacak ve 22 Mart 2021’de sona erecektir. Başvurular https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacak olup; “Aktif İlanlar” sayfasından gerçekleştirilebilir. Sağlıklı günler dileriz.